Štítky: | MHD Hradec Králové | MHD |

Po Hradci začíná jezdit deset nových autobusů

Moderní autobusy vyjedou po Hradci.
Moderní autobusy vyjedou po Hradci.

Cestujícím v MHD v Hradci Králové začíná sloužit deset nových autobusů. Do garáží společnosti dorazily už na konci roku, do provozu se ale dostávají po některých úpravách až teď. V autobusech je moderní vybavení včetně třeba USB nabíječek pro cestující. Vozy jsou připraveny na nový odbavovací systém, na kterém hradecký dopravní podnik pracuje. Počítají i s případným návratem koronavirové nebo jiné podobné pandemie. Použité jsou materiály, které je možné lépe a důkladněji desinfikovat.

Dveře autobusu se otevírají velmi tiše. „Je tu nový systém otvírání. Oproti elektrobusům je ten systém pro dílnu daleko jednodušší na ovládání, protože se už nenastavují dveře mechanicky, ale počítačově, čistě softwarově,“ říká pro hradecký Český rozhlas ředitel dopravního podniku Zdeněk Abraham.

Co se týká odbavovacího systému, ten měl fungovat už na konci roku, ale dodavatel se dostal do potíží, říká mluvčí dopravního podniku František Meduna. „Ve všech krabičkách, což jsou čtečky karet a palubní počítač, se nacházejí čipy, stejně jako v osobních autech. A ty momentálně schází na trhu.“

Zatím tedy v autobusech najdeme odbavovací systém dosavadní, včetně onoho úplně původního na papírové jízdenky. A platit to bude i dál, říká ředitel společnosti Zdeněk Abraham. „Tato relikvie stále dopravnímu podniku přináší nějakých 12 až 14 milionů korun na tržbách. Tedy až to vypadá archaicky, pořád to má své opodstatnění.“

V autobusech jsou potom také interiérové kamery, které mají pomoci řešit případné rizikové situace. Záznamy z nich mohou sloužit jako důkaz proti případným vandalům či kapsářům. Samozřejmostí je dvouzónová klimatizace s možností nastavení odlišné teploty pro řidiče a cestující.

Cena za  nízkopodlažní autobus je více než 5 milionů korun, ten kloubový stojí téměř 8 milionů.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme