Štítky: | MHD Hradec Králové | Jízdné |

Na SMS jízdenku se v hradecké MHD uskutečnilo už více než 400 tisíc jízd

Zdroj foto: DpmHK
Zdroj foto: DpmHK

Prodej SMS jízdenek v královéhradecké MHD překročil v pondělí 1. prosince hranici 400 tisíc kusů, a to od zahájení jejich prodeje v lednu 2012.

Navíc, jak se vyjádřilo vedení královéhradeckého dopravního podniku, je tento typ jízdenky cestujícími stále více využívaný. 

„Pozitivním jevem je, že se měsíční prodeje, které se od začátku tohoto roku pohybovaly stále nad hranicí 15 tisíc mobilních jízdenek, se od září pohybují okolo 18 tisíc, stejně tak i skutečnost, že v porovnání období leden až listopad 2013 a 2014 došlo ke zvýšení prodejů SMS jízdenek o 36 % z 128 518 na 174 263,“ hodnotí stávající situaci vedoucí marketingu dopravního podniku František Meduna.

Nejlepší měsíc byl, ve stále poměrně krátké historii tohoto druhu jízdného, říjen 2014 s 18 512 SMS jízdenkami, víkend 22. až 23. listopadu 2014 s 757 a nejlepším dnem byl pátek 28. listopad 2014 s 857 prodanými jízdenkami. Mobilní jízdenka se stala velmi rychle plnohodnotným způsobem úhrady jízdného v Hradci Králové a díky své jednoduchosti objednání ji stále více využívají občané jiných měst přijíždějící do krajského města služebně, za vzděláním, za kulturou či zdravotnickou péčí.

Na čtyřstou tisící jízdenku cestoval 1. prosince 2014 v 17.14 hodin Jiří Hájek. Mladý muž z Hradce Králové využívá městskou hromadnou dopravu k cestám do zaměstnání a zpět. „Bydlím v centru města, mám na zastávku městské hromadné dopravy blízko, a tak ji přirozeně využívám. Když jsem zjistil, že je možná platba jízdného přes SMS, zkusil jsem to. Brzy jsem pak přešel na systém prozvánění, kam jsem se zaregistroval a teď platím jen jízdné bez poplatku za zaslání SMS. Divím se, že to nevyužívá více lidí, ale například u nás v práci jsme do jízdenky na prozvonění zaregistrováni téměř všichni,“ uvedl ke svému cestování MHD Jiří Hájek.

„Vlastním i městskou kartu a někdy jezdím na jízdenky z elektronické peněženky, ale nemám v blízkém dosahu nabíjecí automat nebo zákaznické centrum, tak občas využívám právě i telefonickou jízdenku na prozvonění. Určitě uvítám, pokud dopravní podnik zavede on-line možnost dobíjení karet z domova,“ dodává Jiří Hájek. K  jubilejní mobilní jízdence oficiálně poblahopřáli Jiřímu Hájkovi zástupci dopravního podniku Jiří Januš a František Meduna. Jako pozornost obdržel volnou kartu s kreditem 300 korun, knihu o historii hradecké MHD a volnou rodinnou jízdenku pro cestu turistickým vláčkem a další drobné dárky.

„Jsme přesvědčeni, že pestrá paleta úhrady jízdného, respektive další zvýšení možností úhrady včetně aktuálně připravované formy on-line dobíjení městské karty, uspokojí každého stávajícího či potenciálního cestujícího, a tak věříme, že tento další uživatelsky pohodlný a zejména bezhotovostní způsob platby jízdného, veřejnost uvítá a bude využívat. Bude se tak naplňovat naše heslo Pohodlně s MHD,“ přibližuje aktuální vývoj v možnostech úhrad jízdného František Meduna.

(Zdroj: Dopravní podnik města Hradec Králové)

V hradecké MHD existují dva způsoby objednání mobilní jízdenky. První, klasický, pomocí SMS a druhý, v ČR stále poměrně unikátní, formou prozvonění. Tento způsob je více určen pro pravidelné a časté užívání. Po vytočení speciálního telefonního čísla 910 301 000 přijde bezprostředně uživateli SMS s požadavkem registrace (ta se provádí jen jednou), na niž zareaguje podle pokynů a pak již stačí prozvonění telefonního čísla příslušné jízdenky. Cestující pak platí jen cenu jízdenky bez poplatku za SMS.

95 % cestujících využívá přestupní jízdenku za 18 Kč – zbytek 24hodinovou jízdenku za 55 Kč. Klasickou formou pomocí SMS si objednává svoji jízdenku v MHD 91 % pasažérů, zbytek, tzn. 9 %, připadá na prozvánění (v Ostravě je to pro porovnání jen polovina - 4,5 %). Pokud se podíváme na zákazníky operátorů, tak v hradecké MHD s přehledem vede T- Mobile s 45 %, před Vodafonem s 30 % a O2 s 25 %.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme