Štítky: | Charita Hradec Králové | MHD | Ukrajina |

Lidé z Ukrajiny budou mít MHD zdarma, město se chce postarat i o děti

Lidé z Ukrajiny se stěhují do chatek u Stříbrného rybníku.
Lidé z Ukrajiny se stěhují do chatek u Stříbrného rybníku.

Vzhledem k mimořádné situaci mají váleční uprchlíci z Ukrajiny v Hradci Králové veřejnou dopravu zdarma. Pouze se v případě kontroly musí prokázat platným pasem či jiným dokumentem prokazující totožnost a statut běžence. Občané Ukrajiny jsou také postupně ubytováváni v městských ubytovacích kapacitách, jejich množství se město snaží navyšovat. Zázemí a program pro ukrajinské děti připravují městské školy.

„Hledáme všechny možné způsoby, jak pomoci nově příchozím občanům z Ukrajiny, kteří utíkají před válkou. Většina z nich zde nemá vlastní auta, nemohou si pohodlně dojet na nákup nebo k lékaři, proto jsme rozhodli jim pomoci a zajistit pro ně bezplatnou přepravu vozy MHD,“ říká náměstek primátora pro správu městských organizací Pavel Marek. Ve všech linkách Dopravního podniku města Hradce Králové tak mají občané Ukrajiny jízdné zdarma. „Vzhledem k tomu, že tato kompetence je na úrovni rady města, oslovil jsem všechny radní, aby se k této věci vyjádřili, doposud nikdo nebyl proti. Se zavedením bezplatného jízdného postupujeme podobně jako Praha, Brno, Plzeň nebo Liberec,“ říká náměstek primátora pro správu městských organizací Pavel Marek.

Město také poskytuje ubytování pro Ukrajince. „Máme naplněné kapacity ubytovny na letišti, kde se nacházejí především matky s dětmi, další jsou v ubytováni v Městských lázních a v areálu kempu Stříbrný rybník. Zatím jsme dali dohromady zhruba dvě stovky míst, naplněno je zhruba šest desítek,“ uvádí primátor města Alexandr Hrabálek. Mezi dalšími ubytovacími kapacitami je také hotel Stadion nebo ubytovna hradecké fakultní nemocnice.

Dnes se současně uskutečnila schůzka ředitelů městských základních škol v souvislosti se zajištěním vzdělávacího a volnočasového programu pro ukrajinské děti v Hradci Králové. „V krátkodobém horizontu budou naše školy schopné poskytnout zázemí pro menší skupinky formou připravené školní družiny, kam by mohly chodit i děti předškolního věku. Předpokládáme i zajištění stravování. O děti by se mohly postarat především ukrajinské ženy, což bude výhodné s ohledem na jazykovou bariéru, nebo senioři, kteří se nabídnou takto pracovat. Současně jsme v kontaktu s pedagogickou fakultou, která pomůže zajistit studentky nebo případně další dobrovolníky,“ vysvětluje primátor.

Na webových stránkách města je zřízena speciální sekce s instrukcemi a aktuálními možnostmi, jak a kde pomáhat. Zároveň jsou zde informace pro nově příchozí ukrajinské občany, kteří potřebují pomoci. Na tuto stránku se mohou obracet také Ukrajinci, kteří zde žijí již delší dobu a potřebují získat informace k pobytu a jeho případnému prodloužení. Více informací je k dispozici zde.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme